„Pragnienie” – wystawa fotografii Tadeusza J. Chmielewskiego

22 czerwca 2017 roku w Galerii Po 111 Schodach (Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie) odbył się wernisaż retrospektywnej wystawy fotografii Tadeusza J. Chmielewskiego – „Pragnienie”. Jest ona osiemnastą indywidualną ekspozycją prac Tadeusza J. Chmielewskiego, podsumowującą jego 40-letnią działalność fotograficzną. Na blisko 200 obrazach – głównie o charakterze pejzaży – zobaczyć można nie tylko zatrzymany w kadrach czas, klimat znanych i nieznanych miejsc oraz zapisane w nich emocje autora, ale także prześledzić zmiany technik fotografowania i reprodukowania światłoczułego zapisu.

Wystawę rozpoczynają czarno-białe fotografie rejestrowane na filmach negatywowych i powiększane na papierach bromowych, z lat 70. i 80. XX w. Wyjątkowo cenne są ostatnie zachowane z archiwum autora prace wykonane w latach 80. techniką srebrowo-ekolinową na płótnie fotograficznym. Następna część wystawy to fotografie barwne, diapozytywowe, powiększane na podłożach syntetycznych Ciba-Chrome, z lat 90. XX w. o wyjątkowym – nawet jak na dzisiejsze standardy – nasyceniu i głębi barw. Kolejna – najliczniejsza grupa prac – to fotografie barwne z pierwszych 2 dekad XXI w., rejestrowane i przetwarzane techniką cyfrową oraz drukowane na podłożach papierowych i – spora ciekawostka – bambusowych. Część tych prac oprawiono w ramy, jak dzieła malarskie. Ostatnia część ekspozycji to swoisty „powrót do korzeni” – najnowsza autorska seria fotografii cyfrowych, czarno-białych.

W poszczególnych „działach technicznych” prace prezentowane są zestawami tematycznymi. Każdy z tych zestawów to odrębna historia przemyśleń i emocji autora, a jednocześnie zachęta do indywidualnej relacji obraz–odbiorca (np.: Echa Polesia, Pragnienie, Jeziora kawy, W poszukiwaniu ducha miejsca, Dobre dziedzictwo, Przy drodze i u kresu. Sekwencja kilkunastu takich zestawów stwarza okazję do otwarcia się Widza na autorską (fotografa i swoją własną) emocjonalną księgę krajobrazów.

Wernisażowi towarzyszyła promocja autorskiego albumu fotograficzno-literackiego pod tym samym tytułem, wydanego przez Norbertinum.

 

Informacja o wystawie (MDK nr 2, Lublin)

Informacja o wystawie (Urząd Marszałkowski w Lublinie)

Relacja z wernisażu (Marek Nasiadka)