25.05.2018: Miasto Poezji z HANKĄ BONDARENKO

W ramach festiwalu Miasto Poezji odbyło się spotkanie z Hanką Bondarenko i jej poezją z tomu kobieta która gotuje rosół. Do Cafe Teatralna przy ul. Peowiaków 1 w Lublinie przybyli miłośnicy poezji zaciekawieni nową liryczną propozycją. Spotkanie poprowadziła Dorota Mościbrodzka. Rozmowa z poetką przebiegała po klasycznych wątkach inspiracji, źródeł tworzenia. Poruszała również temat tzw. poezji kobiecej i sensu wyodrębniania takiego zjawiska w literaturze. Wyznania autorki tomiku ubogacila jej recytacja wierszy, tworząca pole do wspólnej rozmowy z publicznością.

 

POEZJA KOBIECEJ DUSZY

 

To jedna z tych książek, które pomagają żyć, poetycki balsam na zmęczoną duszę współczesnego człowieka. Od pierwszej strony mamy wrażenie, że obcujemy z kimś, kto zrozumiał, że przeciwności losu znikną nie dlatego, że uda nam się zmienić świat, ale dlatego, że zmiany przestaniemy odczuwać jako przeciwności losu. Do czego przydaje się poczucie humoru, którego nie brak autorce.

Można powiedzieć, że książka Hanki Bondarenko wyraża tao współczesnej kobiety. Niesie ona podobną moc do takich pozycji jak: „Śpiew ptaka” Antoniego de Mello, „Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkola Estés czy „Jedz, módl się i kochaj” Elizabeth Gilbert.

To książka, od której trudno się oderwać, do której warto powracać, książka, która wybija ze stereotypów, wzrusza, pomaga zdystansować się do własnego „ja” i tym samym zbliża nas do prawdy.