Tomasz Mickiewicz
Tomasz Mickiewicz

Prof. dr hab. Tomasz Marek Mickiewicz

(ur. 1960)

 

Urodził się 24 grudnia 1960 roku w Warszawie. Polski ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki i profesor University of London, University College London, Aston University w Birmingham i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W okresie PRL działacz opozycji demokratycznej, działacz samorządowy. Specjalności naukowe: systemy ekonomiczne, transformacja ekonomiczna, prywatyzacja, nadzór korporacyjny, płace i zatrudnienie, teoria ekonomii.

Był uczniem XVI Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie. U schyłku lat 70. zaangażował się w działalność grup samokształceniowych. W 1979 roku został współzałożycielem, członkiem redakcji, drukarzem i autorem (ps. Marek Dominik) wydawanego w drugim obiegu czasopisma „Uczeń Polski”. W latach 1978-1980 był współpracownikiem ROPCiO.

Po maturze rozpoczął studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Został członkiem Studenckiego Komitetu Obrony Jasnej Góry oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów w KUL. Zasiadał tam m.in. w Zarządzie oraz był delegatem na I Ogólnopolski Zjazd NZS w Krakowie (2-6 kwietnia 1981 roku). Redagował i był autorem publikacji czasopism NZS „Kronika Wydarzeń” i „Podtekst”. Był współpracownikiem Międzyuczelnianego Komitetu Obrony Więźniów Politycznych w Lublinie (1981). Podpisał w październiku 1981 roku deklarację ideową Klubów Służby Niepodległości i był działaczem tych klubów.

Po ogłoszeniu stanu wojennego do 31 sierpnia 1982 roku ukrywał się. W 1982 roku był drukarzem wydawanego w Warszawie drugoobiegowego czasopisma „Wiadomości”. W latach 1986-1989 publikował na łamach wydawanych w Lublinie przez Liberalno-Demokratyczną Partię Niepodległość czasopism „Antyk” i „Notatnik Polityczny”. Angażował się w działalność Duszpasterstwa Akademickiego oraz Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy kościele Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie.

W 1984 roku został absolwentem studiów ekonomicznych w KUL. W latach 1986-1996 był nauczycielem akademickim na tej uczelni. W 1988 roku na podstawie rozprawy pt. „Długookresowe trendy w zmianie struktury cen detalicznych w Polsce, 1944-1984” uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych KUL stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie: socjologia. W latach 1991-1992 był wykładowcą na University of California w Davis (USA), w latach 1995-1996 wykładowcą University of London, od 1996 roku University College London. W 2008 roku na podstawie dorobku naukowego oraz pracy pt. „Transformacja ekonomiczna w Europie Środkowej i Wspólnocie Niepodległych Państw” uzyskał na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych (dyscyplina: ekonomia, specjalność: teoria ekonomii). W tym samym roku został profesorem University College of London (Professor of Comparative Economics). W styczniu 2012 roku został wykładowcą Aston Business School w Aston University w Birmingham, gdzie objął stanowisko profesora.

Był profesorem nadzwyczajnym Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

W latach 1990-1991 był wiceprezydentem miasta Lublina. Zasiadał w zarządzie spółki Herbapol.

Opublikował m.in.: Wybór w gospodarce (1992, 1993, 1996), Economics of Institutional Change. Central and Eastern Europe Revisited (2010).

W 2007 roku prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

 

[za: Wikipedia.org]

 

Zob. Tomasz Mickiewicz (red.)
 

Książki autora:

Podręcznik ekonomii. Wydanie III poprawione i poszerzone

Podręcznik ekonomii. Wydanie II poprawione i poszerzone