Pustelnik Jano
Pustelnik Jano

Pustelnik Jano (Jan Darecki)

(ur. 1955)

 

Urodził się 16 stycznia 1955 r. w Rzeszowie. W wieku 24 lat przerywa studia i z rodzinnego Rzeszowa wyjeżdża w Bieszczady, aby realizować swoje nietypowe i szalone marzenia. Pragnie żyć w skrajnej nędzy jako człowiek bezdomny oraz jako pustelnik w lesie poza cywilizacją. Jego najgłębszym marzeniem jest odnalezienie w swym życiu Boga żywego i osiągnięcie mistycznego zjednoczenia z Chrystusem. Te marzenia realizuje w Polańczyku nad Jeziorem Solińskim.

Większość czasu spędza w pustelni na modlitwie i kontemplacji oraz pisaniu książek na tematy bieszczadzkie i mistyczne. Szczególnie zgłębia mądrość św. Jana od Krzyża oraz wschodniochrześcijańską duchowość hezychastyczną. Jest autorem artykułów mistycznych i ekologicznych.

W swoim życiu potrafi pogodzić kontemplację z działaniem. Włócząc się z aparatem fotograficznym po Bieszczadach, uwiecznia to, co piękne i godne ocalenia. W swoim dorobku artystycznym ma wiele wystaw oraz siedem albumów o Bieszczadach.
Jano jest również zaangażowany na rzecz integracji bieszczadzkiego środowiska. Jest założycielem i liderem Grupy Twórców Bieszczadzkich „Hordowina” skupiającej elitę intelektualną i artystyczną Bieszczadów. Integracji służą również organizowane przez niego Bieszczadzkie Zloty Leśnych Ludzi, zwane potocznie Zlotami Zakapiorów.

 

Facebook: https://www.facebook.com/pustelnik.jano

 

Prześcieradło z kamieni, realizacja Wojciech Biedroń, Dariusz Panas, etiuda filmowa o Pustelniku Jano, 1984

Reportaż o Pustelniku Jano, reż. Dariusz Begiej, TVP, Obserwator, 4.04.2017 r.

30 wywiadów Jano Pustelnika. Bieszczadnik ruszył w Polskę, TVP Rzeszów, 21.11.2016 r.

Łukasz Marcińczak, Mistyczny zakapior, czyli pustelnik in flagranti, „Fraza” 2016, nr 1-2 (91-92)

Jano i leśni ludzie, reportaż Łukasza Dębskiego, TVP, Reporter Polski, 7.10.2014 r.

Powieść bieszczadzkiego pustelnika, TVP Rzeszów, 9.06.2014 r.

Jano - poznaj nietypowego pustelnika z Bieszczad, audycja Michała Olszańskiego z cyklu „Godzina Prawdy”, Polskie Radio Program III

W pustelni u Jano, z cyklu „Rozmowy w Drodze”, www.doziemiobiecanej.pl

Janusz Dachnowski, Osobowości Bieszczad – Pustelnik Jano, „Horyzont Podkarpacki” (za: www.galicjusz.pl)

Książki autora:

Mistyczno-filozoficzna książka, zakotwiczona w klimacie ziemi bieszczadzkiej.