Recenzje książek (1985-2021) Anny Marii Mickiewicz
  • Wydanie: pierwsze
  • Miejsce i rok: Orlando FL, USA, Dreammee Little City, 2021
  • Objętość: 199 s.
  • Format: 148 x 210 mm
  • Oprawa: miękka klejona
  • ISBN: 978-1-79482-330-3
  • Cena zbytu: 34.00 PLN
  • Status: Książka dostępna

Projekt okładki: Agnieszka Herman

 

Seria: „Piórem Recenzenta”, tom I

Redakcja: Danuta Błaszak

 

„Piórem Recenzenta”, tom 1: Recenzje książek (1985-2021) Anny Marii Mickiewicz pod redakcją Danuty Błaszak rozpoczyna cykl wydawniczy, który prezentuje zebrane i publikowane na przestrzeni wielu lat recenzje książek jednego autora lub autorki. W pierwszym tomie jest nią poetka, eseistka, reportażystka, od lat mieszkająca poza krajem, początkowo w Kalifornii, a obecnie w Londynie – Anna Maria Mickiewicz.

Uważamy, że zbiór w dzisiejszych czasach, doby Internetu, stanowi ciekawy obraz krytyki literackiej, warsztatu, umiejętności czytania i analizy tekstu. Cenne artykuły rozproszone w sieci i czasopismach nie zawsze trafiają do zbiorów bibliotecznych. Dlatego uważamy, że nasz cykl stanowić też będzie ważne uzupełnienie bibliograficzne, podsumowujące literacką pracę Autora i ukazujące jej krytyczne odbicie w oczach recenzentów.

 

Anna Maria Mickiewicz Autorką Roku 2013 [...] Urzekła nas harmonia Poetki z literackim bogactwem czasoprzestrzeni. Jej pamięć o tych, którzy odeszli, szacunek dla tych, którzy współistnieją. Poezja ta zawiera: znajomość historii literatury i współczesnych środowisk literackich, troskę, by ocalić od zapomnienia... Świat w czasie i przestrzeni jest jak wielki dywan z wzorami platońskich idei i nićmi łączącymi ludzi i wydarzenia. I na pytanie: Dlaczego Anna Maria Mickiewicz? odpowiemy metaforycznie: w uznaniu dla dywanu [...].

 

Miasto Literatów 2000 ++ (USA)

 

Poetka pozwala przenikać emocjom, które zamyka w poetyckich krajobrazach. Horyzonty przybliżają się i oddalają, punktowane tętnem jej codziennego życia, osiągając skupienie w literackiej formie. Widnokręgi nie mają granic. Wyznaczane tylko przez doświadczenie. Poezja zawsze młoda, żyje [...] na horyzontach dobrze sobie znanych. [...] Autorka roztacza literacko zdobyte doświadczenie od „pisania do szuflady” w czasach ojczyźnie obcych aż do rozkwitu jej wolności.

 

Krzysztof Muszkowski, Londyn

więcej o książce
zwiń
Polecane

Książka o dojrzewaniu do ojcostwa

Wspomnienia z posługi duszpasterskiej wśród deportowanych do Kazachstanu.

Zbiór opowiadań, których motywem przewodnim jest emigracja i związane z nią dylematy życiowe bohaterów.

Felietony i eseje o jagiellońskim duchu miasta Lublina