menu
- Już wkrótce |
- Aktualności |
- Nowości |
- Zapowiedzi |
- Kontakt
Dr hab. Tadeusz J. Chmielewski, prof. nadzw. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
(ur. 1950)
Urodził się 4 kwietnia 1950 roku w Lublinie, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej; pracownik naukowy i krajoznawca; badacz i projektant systemów krajobrazowych, w szczególności przyrodniczych i kulturowych obszarów chronionych; autor i współautor ponad 400 publikacji, w tym 10 książek naukowych i 2 popularnonaukowych; autor około 40 piosenek poetyckich i kilku cykli wierszy; fotograf; działacz społeczny.
Od czasów studenckich do przedłużonej trzydziestki – włóczykij i bard; laureat kilku ogólnopolskich konkursów piosenki turystycznej; członek Koła Młodych lubelskiego oddziału Związku Literatów Polskich.
W latach 1976–1983 kierownik Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK, w tym czasie między innymi koordynator pierwszej (i dotychczas jedynej) inwentaryzacji krajoznawczej Lubelszczyzny; sekretarz redakcji czasopisma „Wędrowiec Lubelski”.
W latach 80. i 90. XX wieku projektant i planista obszarów chronionych. Kierował między innymi pracami nad dokumentacją do utworzenia: Poleskiego Parku Narodowego, Rezerwatów Biosfery „Polesie Zachodnie” i „Roztocze – Puszcza Solska”, Zespołu Parków Krajobrazowych Ponidzia. Generalny Projektant planu ochrony Kampinoskiego Parku Narodowego i Sobiborskiego Parku Krajobrazowego. Współtwórca ekologicznego systemu obszarów chronionych Lubelszczyzny.
W latach 1990–1998 Wojewódzki Konserwator Przyrody w Lublinie, w tym czasie między innymi inicjator i koordynator dwóch pionierskich w Polsce programów renaturalizacji ekosystemów wodno-błotnych oraz programów zasilania populacji szeregu ginących gatunków roślin.
W latach 1998–2005 pracownik naukowy Instytutu Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej. W latach 2006–2017 nauczyciel akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, twórca i kierownik Zakładu Ekologii Krajobrazu i Ochrony Przyrody; od 2008 roku organizator i opiekun naukowy specjalności dydaktycznej „Ochrona i kształtowanie krajobrazu” na tym Uniwersytecie.
Przez 5 kolejnych kadencji członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody; przez 4 kadencje członek Komitetu „Człowiek i Biosfera” przy Prezydium PAN; przez 2 kadencje – członek Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju przy Prezydium PAN; przez 3 kadencje – przewodniczący Rady Naukowej Poleskiego Parku Narodowego. Wieloletni działacz wojewódzkich organów PTTK i LOP.
Fotografuje przede wszystkim przyrodę, krajobraz i architekturę najpiękniejszych zakątków Polski. Autor 18 wystaw indywidualnych, w tym jednej w USA, uczestnik blisko 70 konkursowych i klubowych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą.
Inicjator i główny organizator cyklu 10 ogólnopolskich przeglądów filmów, fotografii i przezroczy o ochronie środowiska „BIOSFERA” w latach 1977–1987 w Lublinie. Założyciel i kurator Galerii Fotografii Krajoznawczej „Cień” w Lublinie w latach 1983–1987.
Laureat wielu konkursów fotograficznych, między innymi zdobywca Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu (1988), dwukrotnie Medalu Biennale Krajobrazu w Kielcach (1986, 1988), Medalu Fotoklubu RP na międzynarodowym konkursie fotograficznym „Małe Formaty” w Radomiu (2005) oraz szeregu innych.
Jego zdjęcia znajdują się między innymi w 2 prestiżowych ogólnopolskich almanachach fotograficznych: Polska fotografia krajoznawcza (2000) oraz Mistrzowie polskiego pejzażu (2001). Były też publikowane w kilku albumach oraz licznych wydawnictwach książkowych, folderach i kalendarzach. Szereg jego prac znajduje się też w kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach osób prywatnych.
Podsumowaniem 40 lat jego twórczości fotograficznej jest album pt. Pragnienie (Lublin 2017).
Indywidualne wystawy fotograficzne
Zespół Parków Krajobrazowych Ponidzia – Galeria Fotografii Krajoznawczej „Cień” w Lublinie (1985), Galeria ZPAF Kielce (1986).
Poleski Park Narodowy – Wojewódzki Dom Kultury w Lublinie (1991); Muzeum Miasta Lublin (1991).
Landscapes on canvas – Eudora Wetley Library, Jackson, Mississippi, USA (1991).
Japońskie fascynacje – Trybunał Koronny w Lublinie (1993), Galeria Fotografii w Suwałkach (1993), Centrum Kultury Japońskiej, Kraków (1995).
Parki krajobrazowe województwa lubelskiego (wystawa w duecie ze Stefanem Ciechanem) – Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym (1996).
Ballada o krajobrazie – Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym (1996).
Krajobrazy lecznicze – Galeria Studio, Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Lublin (1997).
Gdzie Niebo dotyka Ziemi – Galeria Vetter-ów, Lublin (1997), Galeria Pod Czwórką, Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Lublinie (w ramach projektu „Terapia przez sztukę”, 1998).
Gasnący zaścianek – Galeria Centrum Kultury „Chatka Żaka”, Lublin (1999).
Korzenie, badziewie i znaki na niebie – Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (2000).
Malowane na kresach – Muzeum Wsi Lubelskiej, Lublin (2002).
Impresje prowincjonalne – Galeria Młodzieżowego Domu Kultury w Lublinie (2003).
Labirynty nadziei – Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Lublin (2006).
W poszukiwaniu ducha miejsca – Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie (2011), Roztoczański Park Narodowy, Zwierzyniec (2012).
Genius loci of the West Polesie – Poleski Park Narodowy, Urszulin (2013).
Natury tekstury – Targi Wyposażenia Wnętrz „Aranżacje”, Targi Lublin (2014).
Ekspresje i refleksje – Poleski Park Narodowy, Urszulin (2015).
Pragnienie (Retrospektywna wystawa z okazji 40-lecia działalności fotograficznej Autora) – Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie (2017).