Dariusz Pacak
Dariusz Pacak

Dariusz Pacak

 

Poeta i eseista. Urodził się w Łodzi, w rodzinie inteligenckiej. Pierwsze pięć lat dzieciństwa spędził na Mazurach, w lasach nad jeziorem Gołdopiwo. Jako chłopiec zwiedził prawie wszystkie kraje Bloku Wschodniego, Londyn i kilka miast północnej Anglii, Grecję, europejską część Turcji (także Adampol), Moskwę.

Jako nastolatek rozpoczął naukę warsztatu literackiego w łódzkim Klubie Młodych Pisarzy „Wiadukt”. Powstały wtedy jego pierwsze próby poetyckie. Ze świadectwem maturalnym wkroczył w dramatyzm i zarazem marazm stanu wojennego. Przez sześć lat pozostawał pod opieką artystyczną poety Zbigniewa Dominiaka, twórcy miesięcznika Tygiel Kultury”, i Aleksandra Benczaka, aktora Teatru im. St. Jaracza oraz wykładowcy wiersza klasycznego i współczesnego w Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej. W tym czasie podjął się pracy autodydaktycznej w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego, a także w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łodzi. Przez rok był wolnym słuchaczem na Wydziale Aktorskim PWSTFiTv, pod kontrolą solisty śpiewaka Romana Werlińskiego.

Do momentu podjęcia studiów, jak i w ich okresie imał się wielu różnych prac i zawodów. Przeniósł się do Warszawy, do Studium przy Państwowym Teatrze Żydowskim. Następnie rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w krakowskiej Akademii Muzycznej. Podróżował m.in. do Niemiec, na Krym. Studia kontynuował w Katowicach. Następnie przeniósł się do Wyższego Instytutu Muzycznego we Lwowie. Wkrótce wyjechał do USA, zamieszkał w Nowym Jorku, by na krótko znaleźć swe miejsce na Florydzie. Powrócił do Polski, a niedługo później przeniósł się do Niemiec. Pisał pracę o postaci Miecznika z opery Straszny dwór Stanisława Moniuszki i jego roli w krzewieniu polskości, o nowo rodzącym się skorumpowanym kształcie polskiej państwowości prokurującym dewaluację postaw moralnych we współczesnym polskim, manipulowanym społeczeństwie. W 1997 roku został wyróżniony stypendium twórczym przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w Warszawie oraz Bundesministerium für Wissenschaft und Forschung w Wiedniu, dokąd wyjechał na studia podyplomowe do  Hochschule für Musik und darstellende Kunst. Ostatecznie pozostał na emigracji. Tytuł magistra sztuki uzyskał w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w 1998 roku.

Jest członkiem World Academy of Arts and Culture & World Congress of Poets (CA. USA), Związku Polskich Pisarzy na Obczyźnie (Londyn) oraz kilkunastu innych związków literackich i artystycznych.

Autor zbiorów poezji w językach: polskim, niemieckim i angielskim: Ptaki Emanacji (2001), W podruzgotanym ciągu (2003), Dom Złotego runa / Das Haus des Goldenen Vlieses (2004), Dojrzałość / The Seasons (Sztokholm–Moskwa–Nowy Jork 2006), BIBIK(2011) - arkusza literackiego wyd.przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łodzi. Drukował w polskich periodykach literackich: Kamerton” (Rzeszów), „Gazeta Kulturalna” (Zelów), Metafora”,Akant” (Bydgoszcz), „Radostowa” (Starachowice), Wiadomości Literackie” (Warszawa), „Znaj” (Płock), „Okolica Poetów” (Poznań); w polskich pismach emigracyjnych: „Polonika”, „Jupiter” (Wiedeń), „Pamiętnik Literacki”, „Gazeta Niedzielna”, „The Polish Observer”, „Nowy Czas” (Londyn), „Jutrzenka” (Bielce), „Strumień” (Montreal), „Zwrot”, „Głos Ludu – Jemioła” (Czeski Cieszyn). Jego publikacje w wydawnictwach ciągłych i zwartych ukazały się w 13 językach (angielskim, polskim, chińskim, czeskim, koreańskim, słowackim, niemieckim, hindi, mongolskim, hiszpańskim, rumuńskim, gudżarati, albańskim) m.in. w krajach: Szwecja, Czechy, Słowacja, USA, Bośnia-Hercegowina, Austria, Mołdawia, Niemcy, Kanada, Indie, Chiny, Korea Płd., Mongolia, Rumunia, Tajwan, Wielka Brytania, Chile, Liban, Kolumbia, Syria, Polska, Albania.

Jego twórczość zawarto w ponad 70 światowych antologiach poetyckich. Ponadto jego bibliografia liczy ponad 150 publikacji w pismach literackich oraz 140 w sieci Web. Zajmuje się też przekładem i edycją poezji współczesnej. Bierze udział w konferencjach literackich, festiwalach i kongresach poetów w Ameryce, Europie, Azji i Afryce, m.in. w Brukseli (2001), Warszawie (2001), Waszyngtonie (2002), Tajpej (2003), Wiedniu (2004), Seulu (2004), Los Angeles (2005), Tai-an (Chiny, 2005), Ułan Bator (2006), Sztokholmie (2006), Chennai (Indie, 2007), Wiedniu (2008), Kenoshy (USA, 2011), Curtea de Argeş (Rumunia 2015), Ramoji Film City- Hyderabad (Indie, 2017), Vijayawada (Indie, 2017), Tozeur (Tunezja, 2017), Luzhou (Chiny, 2018).

Podczas XXXI Światowego Kongresu Poetów, uhonorowany przez WAAC & WCP tytułem doktora honoris causa za przesłanie w twórczości poetyckiej, a także wyróżniony I nagrodą w konkursie poezji anglojęzycznej (USA, 2011). Ostatnio nagrodzony przez Maison Naaman pour la Culture, Honor Literary Prize (Jounieh- Beirut, Liban, 2016) oraz przez World Friendship Poetry, Pentasi B Lifetime Achievement Award (Filipiny – Hyderabad, Indie, 2017).

Od momentu opuszczenia Polski autor realizuje ideę podróży w sztuce. Traktuje planetę Ziemię jako swą globalną ojczyznę. Na jej scenie ulega przepychowi kreacji Natury i czerpie z sezamu przemian antropologicznych człowieka. W konfrontacji z różnorodnością archetypów Stworzenia i ich współczesnymi mutacjami znajduje inspirację dla twórczości poetyckiej. Odwiedził 58 krajów. Pomiędzy wyprawami przebywa w Wiedniu.

Książki autora:

Powieść o wędrówce do źródeł tożsamości (wydanie 1)

Powieść o wędrówce do źródeł tożsamości (wydanie 2)